تبلیغات
شرکت مهندسی برق توان افروزان گلستان - ایمنی در برق
 
شرکت مهندسی برق توان افروزان گلستان
پیمانکار رسمی شرکت توزیع نیروی برق استان گلستان
درباره وبلاگ


این شرکت پیمانکار رسمی شرکت توزیع نیروی برق و عضو انجمن صنفی شرکتهای مهندسی برق استان گلستان بوده و آمادگی برای :
طراحی،اجراء،نظارت،تهیه تجهیزات و لوازم،آموزش و مشاوره درموردکلیه طرح های برق فشارضعیف و متوسط خطوط تولید ، انتقال،توزیع و کنترل رادارد.

مدیر وبلاگ : mohammad ghorbany
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب ارائه شده تا چه اندازه برای شما مفید بوده است؟


سه شنبه 4 آذر 1393
از آنجائیکه ایمنی در برق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است 

مطالب مفید و قابل استفاده در اینمورد را جمع آوری و  

   مرخله به مرحله ارائه خواهم کرد .

اولین مطلب را از وبسایت شرکت توزیع نیروی برق سمنان انتخاب کرده ام 

که در ادامه می توانید مشاهده و مطالعه نمایید. 

 توصیه های ایمنی دربرق

الف: توصیه های ایمنی برای مشتركین برق

 • دقت كنید كه هیچ وقت با دست خیس و پای برهنه به لوازم برقی دست نزند . همانطور كه بیان شد با خیس شدن بدن از مقاومت الكتریكی آن كاسته شده و لذا عبور جریان الكتریكی از بدن شدیدتر و موثرتر می شود زیرا جریان برق همیشه سعی دارد از نزدیكترین و راحتترین راه به زمین انتقال یابد .
 • هنگام تعویض لامپ ، كلید ، پریز یا تعمیر هر وسیله یا هر دستگاه برقی دیگر سعی شود كه برق از طریق كنتور (فیوز) قطع شده باشد . در همین راستا بایستی دقت شود كه در هنگام سیم كشی ، سیم فاز به در مدار كلید برق قرار گرفته باشد در اینصور با خاموش كردن جریان از طریق كلید جریان فاز قطع خواهد شد . در غیر اینصورت هرچند كه با بستن كلید رق و قطع شدن جریان نور امكان روشن شدن لامپ وجود نخواهد داشت ولی تماس سیم فاز با بدن انسان و تكمیل مدار مثلاً از طریق زمینی كه فرد روی آن استاده و یا قرارگیری دست برروی دستگاه یا دیوار می تواند متجر به عبور جریان از بدن و برق گرفتگی شود .
 • به طور كلی استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط های با درجه رطوبت بالا نظیر حمام توصیه نمی شود و بایستی سعی شود حتی المكان هیچگونه انشعاب برق در این نوع محیط ها وجود نداشته و روشنایی آن از خارج تامین شود . در صورت نیاز اتصال سیمها به لامپ باید طوری طراحی شود كه رطوبت در آن موثر ننماید . بخاطر داشته باشید كه تحت هیچ شرایطی از بخاریها یا اجاقهای برقی معمولی در محیطیهای یاد شده استفاده نشود .
 • در هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر از تعویض و تعمیر آنها خودداری نمایید .
 • هیچگاه سیم برقدار را از زیر فرش یا موكت عبور ندهید زیرا ممكن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن سیم صدمه دیده و حالت عایقی خود را از دست بدهد . همچنین در صورتیكه اندازه مقطع سیم با نوع مصرف كننده ای كه با آن وصل است متناسب نباشد سیم گرم شده و در نتیجه به مرور زمان با كاسته شدن از خاصیت هدایتی آن شدت گرم شدن آن بیشتر می گردد تا جائیكه سیم شروع به ذوب شدن و ایجاد جرقه می نماید . از آنجائیكه در اغلب موارد كف پوشها ، فرشها ، موكتها و این قبیل زیراندازها از مواد قابل اشتعالی نظیر نخ ، پلاستیك ، پشم و الیاف مصنوعی تهیه شده اند آتش گرفته و در نهایت ایجاد حریق می نماید .
 • هنگام تمیز نمودن دیوارها و لوازم برقی مواظب باشید كلیدها و پریزها خیس نشوند زیرا آب هادی بسیار خوبی بوده و در صورتیكه وارد كلیدها و پریزها شود خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت . در این گونه مواقع قبل از شروع كار كلید اصلی را از كنتور قطع و پس از اتمام كار و خشك شدن پریزها و كلیدها فیوز را وصل نمایید .
 • هنگام سوراخكاری دیوارها بمنظور نصب ساعتهای دیواری ، تابلوها یا هر مورد دیگر دقت شود به مسیر سیم كشی برق صدمه وارد نشود .
 • اگر پریزهای برق در ارتفاع پایینی از دیوارها قرار دارد (كمتر از 110 تا 120 سانتیمتر) لازم است آنها بوسیله درپوشهایی ایمنی كه به همین منظور ساخته شده است مسدود گردند .
 • در صورتیكه در اطراف ساختمان شبكه برق عبور نموده است هنگام تعویض یا دستكاری آتش تلویزیون در پشت بام یا بالكن مواظب خطوط برق باشید . زیرا همانگونه كه قبلاً بیان شد حوزه القایی حاصل از این نوع شبكه ها قبل از آنكه با آن برخورد شده با ایجاد قوس الكتریكی منجر به برق گرفتگی و سوختگیهای شدد خواهد شد .
 • سیمهای وسایل برقی به ویژه انواع قابل حمل و نقل از قبیل اتو ، پلوپز ، رادیو و نظایر آن را هرچند وقت یكبار بازرسی كرده و در صورت مشاهده هرگونه خرابی یا فرسودگی تعویض نمایید .
 • هیچ نوع اسباب بازی كودكان نبایستی بوسیله برق شبكه بكار بیافتد . بارها مشاهده می شود كه والدین به منظور صرفه جوئی به جای باطری اینگونه اسباب بازیها از آدابتور استفاده نموده و بدین ترتیب كودك خود را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می دهند .
 • سعی شود هنگام كار با یك وسیله برقی یك قطعه تخته خشك یا صفحه لاستیكی ضخیم در زیر پا قرار گرفته خودداری شود . اینكار علاوه بر اینكه عمل ناایمن تلقی شده و می تواند حادثه ساز باشد ، دخل و تصرف در تاسیسات برقی تلقی شده و مشمول مجازات قانونی نیز خواهد بود .
 • پریزهای برق و تلفن را با انتخاب نوع مخصوص از یكدیگر مشخص گردد تا دو شاخه وسایل برقی و تلفن به اشتباه درون پریزها قرار نگرفته و باعث صدمه دیدن وسایل یاد شده نشود .
 • برای قطع مدار در موقع اتصالی سیمهای برق در منزل و خرابی دستگاههای برقی از فیوز اتوماتیك و یا مینیاتوری با آمپراژ مناسب با میزان مصرف استفاده شود بهتر است برای وسایلی مانند كولر ، ماشین لباسشویی و ظرفشویی ، بخچال بزرگ ویترینی و آب گرمكن های برقی كه به جریانی بیش از 6 آمپر نیاز دارند از فیوزهای مجزا استفاده شود تا در موقع بروز اتصالات در اینگونه وسایل جریان برق كل منزل قطع نشده و از وارد شدن آسیب به وسایل دیگر جلوگیری شود .

ب: توصیه های عمومی

 • روشنای میادین ، پاركها ، معابر ، بلوارها و نظایر آن اغلب از طریق تیرهای فلزی تامین می شود . در این تیرها اجباراً دریچه هایی برای رفع عیوب و نصب فیوز تعبیه گردیده است كه گاهی اوقات توسط غیر مسئول می شوند كه كنجكاوی اطفال و كودكان خردسال كه در آن اطراف به بازی و تفریح سرگرم می باشند می تواند به حوادث ناگواری منتهی شود ، بوجود می آورد . لذا لازم است كه كلیه خانواده ها علاوه بر مواظبت از فرزندان خود و ارائه آموزشهای لازم به آنها مبنی بر عدم دستكاری اینگونه دریچه ها ، در صورت مشاهده هر گونه مورد خاص در این زمینه مراتب را به اولین پست برق اطلاع دهند .
 • اگر در اطراف زمین یا ملك شما خطوط انتقال و توزیع برق وجود دارد از شروع مراحل ساختمان سازی موضوع را با شهرداری و شركتهای برق در میان بگذارید تا علاوه بر اینكه از خطرات احتمالی برق گرفتگی پیشگیری شود از نظر دعاوی حقوقی مشكلی پیش نیاید .
 • بالا رفتن از تیرهای برق همواره خطرناك می باشدئ . همیشه مدنظر داشته باشید سیمهای شبكه فاقد روكش بوده و نزدیك شده به آنها ممكن است به قیمت جان شما تمام شود .
 • نصب هر گونه اعلانات بصورت تابلوهای معرف شغل یا تبلیغاتی و غیره به تیرهای شبكه علاوه بر خطرات برق گرفتگی ، دخل و تصرف و دخالت در تاسیسات برقی محسوب شده و پیگرد قانونی دارد . از طرف دیگر تابلوهای نصب شده می تواند برای كاركنان این صنعت هنگام كار روی شبكه ایجاد مزاحمت نموده و حتی به حوادث خطرناك بیانجامد .
 • اگر با شخص برق گرفته ای مواجه شدید فورا با یك تكه چوب خشك و یا با پیچاندن یك پارچه خشك بدور دست خود لباس او را گرفته و به سمت محل امنی بكشید تا از ناقل برق جدا شود . در حین سرعت عمل خونسردی خود را حفظ كرده و در صورت نیاز تنفس مصنوعی را آغاز نمایید . شخص دیگری را مامور نمایید تا اورژانس را خبر كند .
 • در هر محل یا مكانی كه با علامت خطر برق گرفتگی مواجه شدید از نزدیك شدن به آن محل و دست زدن به آن خودداری كنید .
 • استفاده از برق غیر مجاز علاوه بر اینكه فعل حرامی است و می تواند حوادث شدیدی را بدنبال داشته باشد قابل پیگرد قانونی نیز می باشد .
 • هنگام حفاری به منظور لوله كشی آب یا گاز یا پی كنی ساختمان و هر منظور دیگر متوجه باشید كه اگر به عمقی رسیدید كه یك یا دو ردیف آجر یا موزایك یا نوار زرد رنگ خطر علامت گذاری شده است حتماً در زیر آنها تاسیسات برق ، گاز یا آب وجود دارد . در اینصورت عملیات را متوقف و سازمان مسئول را مطلع سازید .

ج: توصیه های ایمنی برای كاركنان صنعت برق

 • دقت كنید كه در هنگام تعمیرات ، بعد از آزمایشات لازم و كسب اطمینان از بی برقی حتماً دو سمت محل كار را اتصال زمین عینی و موثر نمایید .
 • قبل از بالا رفتن از تیر كمربند ایمنی ، ركاب ، كلاه ایمنی و سایر وسایل حفاظت فردی خود را بازدید و با اطمینان كامل كار را شروع نمایید .
 • قبل از صعود از تیر اشباع شده – هرچند كه عمر آنها زیاد می باشد ولی پایه آنها همیشه در معرض رطوبت زمین و در نتیجه پوسیدگی می باشد – از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمائید .
 • هیچگاه خط یا شبكه ای را بی برق تلقی نكنید مگر اینكه عینا خود شاهد قطع برق بوده باشید . پس از اطمینان حتما خط را از دو طرف محل كار ارت نمایید . بخاطر داشته باشید كه ارت كردن از یك طرف كافی نیست .
 • همیشه به خاطر داشته باشید اگر روی یك تیر ، دو خطر با فیدرهای مجزا انتهایی شده اند حتما هر دو خط را قطع و ارت نمائید .
 • بستن سه سیم (فازها) به هم در خطوط فشار متوسط و قوی مشكلی را حل نمی كند زیرا ممكن است به علت نشت برق ناشی از ترك یك مقره معیوب كنسول برقدار و در نتیجه سه فاز تبدیل به یك فاز شود .
 • استفاده از لباسهای با الیاف مصنوعی باعث می شود كه هنگام حوادث منجر به ایجاد قوس الكتریكی ، الیاف براحتی سوخته و به گوشت و پوست بدن مصدوم وارد شود كه این امر با شدت بخشیدن به جراحات ، معالجه را مشكل و زمان بهبودی را طولانی می كند . مناسبترین لباس جهت كار برروی شبكه های برق از نوع نخی می باشد . دقت شود كه در ساخت اینگونه لباسها از زیپ و دگمه های فلزی استفاده نشود .
 • استفاده از انبر دست به جای فیوزكش خطر سوختن سرو صورت را بهمراه خواهد داشت .
 • در انجام هر نوع قعالیتی مخصوصاً كار كردن با بالابرها در معایر عمومی و انجام تعمیرات یا تعویض لامپ معبر وسط خیابانها و بلوارها و پاركها و خیابانها ... ایمن سازی اطراف محیط كار را فراموش نكنید . برای پیشگیری از برخورد وسایط نقلیه با بالا برها از اعلام هشداردهنده موثر و مطابق با استاندارد استفاده نمائید . تابلوهای هشدار دهنده می بایست در محلی قرار بگیرند كه راننده عبوری فرصت فكر كردن كم كردن سرعت و تغییر مسیر و بعبارت بهتر فرصت تصمیم گیری و اجراء داشته باشند .
 • اگر در محلی حفاری نموده و ادامه كار به روی بعدی محو شده است لازم است كه اطراف محل حفاری شده را با چراغ های چشمك زن و تابلوهای احتیاط و خطر كه از نظر دید رانده استاندارد باشد محصور شود .
جهت انتخاب و استفاده از لوازم ایمنی به موارد زیر باید توجه داشت :
1 – نوع وسیله کار باید با نوع کار مناسبت داشته باشد .2 – در انتخاب لوازم ایمنی کیفیت جنس و استاندارد بودن آن اهمیت بیشتری دارد.3 – قبل از استفاده وسایل کاملا“ و بطور دقیق معاینه و آزمایش گردد .
در محیط های کارگاهی یکی از وظایف مهم سرپرستان و استادکاران این است که هر روز قبل از اعزام اکیپ به محل کار و یا در کارخانه و قبل از شروع بکار کلیه لوازم ایمنی انفرادی و گروهی اکیپ را کنترل نموده و سپس اجازه عملیات را صادر کند.از طرفی خود فرد هم وظیفه دارد که کوچکترین نقض فنی را در لوازم ایمنی خود را به سرپرست مربوطه گزارش دهد.
انواع لوازم ایمنی:
1 – لوازم ایمنی انفرادی که تحویل مجری یا انجام دهنده کار میشود.
2 – لوازم ایمنی گروهی که تحویل سرپرست گروه شده و کلیه افراد اکیپ موظف به حفاظت و نگهداری آنها بطور مطلوب می باشند.
لوازم ایمنی فردی :
1 – لباس کار2 – کمربند های ایمنی سیمبانی 3 – کلاه ایمنی
4 – کفشهای ایمنی 5 – دستکش های حفاظتی 6 – رکاب های سیمبانی 7 – فازمتر فشار ضعیف
8 – فازمتر دوبل فشارضعیف 9 – انبردستها 10 – فیوز کش 11- عینك های حفاظتی
لوازم ایمنی گروهی :
1 – تفنگ پرتاب سیم ارت 2 – دستگاه اتصال زمیننوع مطلب : اطلاعات عمومی، شبکه های توزیع، 
برچسب ها : ایمنی، شکبه، توزیع،
لینک های مرتبط :
شنبه 18 شهریور 1396 06:42 ق.ظ
Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start.
Do you have any ideas or suggestions? With thanks
جمعه 17 شهریور 1396 11:41 ق.ظ
Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything
I've worked hard on. Any suggestions?
دوشنبه 5 تیر 1396 07:12 ب.ظ
Loving the info on this internet site, you have
done outstanding job on the posts.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 08:37 ق.ظ
My brother recommended I would possibly like this web site.
He was entirely right. This publish truly made my day.
You can not believe simply how a lot time I had spent for
this information! Thank you!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 07:57 ب.ظ
I think the admin of this web page is in fact working
hard for his web page, for the reason that here every material
is quality based material.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
کاربران عزیر لطفاً با مطالعه دقیق مطالب و ارسال نظرات و پیشنهادات سازنده من را در ارائه بهتر یاری نمایید
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه